بلاگ – تمام عرض

توسط

فراموشی معضلی که قابل پیشگیری است

امروزه فراموشی و درمان فراموشی از جمله مسائلی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. شاید شما هم مدتی است احساس می‌کنید که دچار ضعف حافظه شده‌اید، وسایلتان را گم می‌کنید، قرارهایتان را فراموش می‌کنید و یا نمی‌توانید اتفاقات را برای مدت زیادی در ذهنتان نگه دارید.

طبیعتا این شرایط شما را مضطرب می‌کند و در پی تغییر آن هستید. مشکل حافظه ممکن است به صورت موقتی برای همه افراد پیش بیاید که اکثر مواقع این مشکل با روش‌هایی قابل کنترل و حتی درمان است. توجه داشته‌باشید که مشکلات جدی‌تر فراموشی و فراموشی‌های طولانی مدت نیاز به کمک گرفتن از پزشک متخصص دارند.

استرس و فشار عصبي كاركرد مغز را كم ودشوار مي كند . تحقيقات نشان داده هر قدر استرس بیشتری داشته باشید ممکن است بیشتر به فراموشی دچار شوید. در نتيجه محققان راه حلي كه براي كاهش استرس و فشار هاي رواني پيشنهاد مي كنند خونسردي است .


خواب کافی در شب نقش مهمی در قدرت تفکر و یادگیری شما دارد. کم خوابی به روند شناختی شما آسیب می زند. اولاً کم خوابی قدرت توجه، هوشیاری، تمرکز، استدلال و حل مشکلات را خراب می کند.

این تأثیر، یادگیری و فهم مطالب را سخت تر می کند. ثانیا دوره های مختلف خواب شب، نقش مهمی در تحکیم حافظه در ذهن دارد. اگر شب ها به مقدار کافی (7 تا 8 ساعت) نخوابید، نمی توانید آنچه را که در طی روز یاد گرفته اید و تجربه کرده اید، به یاد بیاورید .

در نتيجه يكي ديگر از راهكارهايي كه در جهت پيشگيري از فراموشي توصيه مي شود خواب خوب وكافي است .
سالمندانی که روزانه دو تا سه بشقاب سبزیجات مصرف می‌کنند، ۴۰ درصد کمتر از هم سن و سالانشان به فراموشی دچار می‌شوند.

عصاره پنج میوه و سبزی شامل گل کلم، سیب زمینی، پرتقال سیب و تربچه حاوی موادی است که تاثیر آن‌ها مشابه داروهای درمان آلزیمر است و بیشترین میزان این ماده در گل کلم یافت می‌شود. خوردن ميوه و سبزي راهكاري علمي در جهت تقويت حافظه است .

روانشناسان مطالعه كتاب ،روزنامه ،اينترنت  و مباحثه باديگر ا فراد را روشي موثر در جهت تقويت حافظه و رشد مغزي مي دانند .
مطالعات نشان می‌دهند که یکی از بهترین راهها برای بهتر شدن حافظه فعالیت فیزیکی است.

محققان نشان داده اند ورزش، قدرت درک مغز را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند تا از تاثیر افزایش سن در کاهش حافظه کاسته شود و حتی ممکن است از دمانس و آلزایمر پیشگیری کند.

پیشگیری و درمان فراموشی با مراقبت از مغز

پیشگیری از فراموشی

مغز شما نیز مانند تمام اعضای بدنتان نیاز به مراقبت دارد. اگر به راه‌های مراقبت از آن توجه نکنید، به آن فشار اضافی بیاورید و یا نیازهایش را برآورده نکنید دقیقا مانند یک مفصل که شروع به درد گرفتن می‌کند یا دندانی که می‌پوسد، شروع به ضعیف شدن می‌کند و کارکردهایش را از دست می‌دهد.

1. تغذیه سالم

تغذیه سالم به عملکرد مناسب همه اعضای بدن از جمله مغز شما کمک می‌کند. استفاده از موادی که به سلامت مغزتان کمک می‌کند بهترین راه مراقبت از این عضو مهم است. سعی کنید آب فراوان بنوشید و از مواد غذایی زیر بیشتر استفاده کنید.

_سبزیجات برگ‌دار سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی برای داشتن منابع غنی آهن و پروتئین برای حافظه و قلب مفید هستند. افرادی که این سبزیجات را استفاده می‌کنند دیرتر مبتلا به فراموشی می‌شوند.

_مواد غذایی غنی از فولیک اسید مانند عدس، نخود و دیگر حبوبات، جگر و بادام زمینی و غذاهای حاوی امگا3 مانند ماهی برای سیستم عصبی مفید است و حافظه را تقویت می‌کند.

_مَویز به خاطر دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های فراوان و گیاه رزماری به جهت تقویت گردش خون در مدارهای عصبی مغز می‌تواند برای تقویت حافظه و به عنوان یک درمان کمکی در کنار دیگر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

2. خواب مناسب

اگر سلامت بدن و ذهن برایتان مهم است باید به خوابتان هم اهمیت بدهید. به طور میانگین بدن شما به خواب شبانه بین 7 تا 9 ساعت نیاز دارد. کمبود خواب شبانه می‌تواند باعث عدم تمرکز و توجه، اختلال حافظه و خستگی و گیجی شما در طول روز شود.

سعی کنید خوابتان ریتم ثابتی داشته باشد، ساعت خاصی به رخت خواب بروید و در ساعت خاصی بیدار شوید تا بدنتان به این ریتم عادت کند.

3. ورزش کنید

ورزش و سلامت مغز

ورزش علاوه بر خون‌رسانی به مغز باعث ترشح مواد شیمیایی مفیدی در مغز شما می‌شود که فواید زیادی دارد. کاهش استرس، افزایش تمرکز و توجه و ایجاد روحیه شاد و پرانرژی از اثرات ورزش منظم است. روزی نیم ساعت به ورزش بپردازید.

لازم نیست ورزش‌های سنگین انجام دهید؛ می‌توانید از پیاده‌روی سریع بین محل کار و خانه‌تان شروع کنید، یا هرشب به پارک محله بروید و نیم ساعت ورزش کنید. ورزش‌هایی مانند یوگا علاوه بر اثرات مثبت بر روی بدن شما به دلیل القای آرامش، فشار روانی و پرش‌های فکری را کاهش می‌دهد

به طور کلی علت فراموشی، اختلال و فرسایش بافت‌های مغز به علت برخی بیماری‌ها است که مقدار خونی که به مغز می‌رسد، کم می‌شود و در نتیجه خون به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر یاخته‌های مغز تاثیر می‌گذارد.

کاهش و ضعف حافظه به علت تیرگی عقل و ضعف مغز نیز حاصل می‌شود.

البته مواردی که از بین رفتن موقت حافظه به علت وارد آمدن صدمه و آسیب باشد از این مبحث جدا است.

https://tabaye.ir/prevent-forgetfulness/

https://honarehzendegi.com/fa/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4%DB%8C

https://www.imna.ir/news/236901/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%83%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%AA%D9%82%D9%88%D9%8A%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D9%88-%D9%BE%D9%8A%D8%B4%DA%AF%D9%8A%D8%B1%D9%8A-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4%D9%8A

توسط

درباره افسردگی، علل و علائم و نحوه پیشگیری از آن بیشتر بدانید

افسردگی! اختلالی که این روزها بدلیل مشکلات زندگی بسیار شایع شده است. (بخصوص در زنان)

اگرچه همگی افسردگی را با غم و اندوه می شناسیم اما موضوع فراتر از آن است! چرا که علائم زیادی حتی در جسم شما نیز ایجاد می شود.

توجه! در اینجا سعی کرده ایم به تمام نکات مربوط به افسردگی، علائم و درمان آن بپردازیم. می توانید بطور آنلاین تست تعیین افسردگی را تکمیل نموده و با متخصصین در ارتباط باشید!

همچنین در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در هر بخش می توانید مقاله ی تخصصی آن بخش را مطالعه فرمایید.

افسردگی (به انگلیسی: Depression) جزو اختلالات خلقی طبقه بندی شده است. افسردگی با احساس فقدان، خشم و غم و اندوه همراه است که باعث مختل شدن فعالیتهای روزمره ی فرد می شود.

(در تعریف خلق باید گفت، احساس درونی نافذ و پایداری که در آن درک و نگرش فرد نسبت به خود ، دیگران و در کل نسبت به محیط اطراف عمیقا تحت تاثیر قرار میگیرد.)

در مطالعات اخیر مشخص شده است که اختلال افسردگی اساسی در بین تمامی اختلالات روانپزشکی، بیشترین شیوع را در کل دوران زندگی افراد دارد. این آمار نشان دهنده ی آن است که این بیماری بسیار شایع و رایج است.

افراد به روشهای مختلفی افسردگی را تجربه می کنند. افسردگی ممکن است در کار روزانه شما مشکل ایجاد کند و میزان بهره وری شما را کاهش بدهد. همچنین میتواند بر روابط و برخی از حالتهای جسمی شما تاثیر گذارد.

بیماری ها و اختلالهایی که بر اثر افسردگی می تواند بدتر بشود عبارتست از:

بیماری ورم مفاصل

بیماریهای قلبی و عروقی

سرطان

دیابت

ام اس

به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات داشتن غم و اندوه و یا احساس کمبود، بخشی عادی از زندگی است. در زندگی همه درگیر اتفاقات غم انگیز و ناراحت کننده می شوند.

اما اگر به طور مرتب احساس بدبختی و ناامیدی دارید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

افسردگی یک اختلال جدی محسوب می شود و می تواند بدون پیگیری و درمان صحیح تشدید شود.

با این وجود افرادی که بطور آگاهانه در صدد درمان بر آمده و پیگیری دارند در طی چند هفته بهبودی علائم و حالات خود را متوجه می شوند.

علائم افسردگی

علائم افسردگی

افسردگی چیزی فراتر از داشتن احساس غم و اندوه مداوم است!

افسردگی عمده میتواند علائم مختلفی را ایجاد کند که این علامت ها در زنان، مردان و کودکان متفاوت است. این علائم شامل:

احساس غم و اندود

کاهش انرژی و خستگی

تغییر در اشتها

تغییر در وزن

کم خوابی یا پر خوابی

نا امیدی

احساس پوچی و بی فایدگی

بی انگیزه بودن

تحریک پذیری

بدبینی

احساس گناه

کاهش میل جنسی

ناتوانی در تصمیم گیری

افکار خودکشی

توجه! باید حتما به این نکته توجه شود که این اختلال در اثر بیماری دیگری (مانند دیابت، انوااع آلرژی ها، بیماریهای عفونی، هپاتیت، سرطان و مشکلات تیروئید) ایجاد نشده باشد و یا ناشی از واکنش به مرگ عزیزان نباشد.

یک نکته مهم در تشخیص اختلال افسردگی این است که شدت این علایم باید به اندازه ای باشد که روی عملکرد شغلی فرد تاثیر نامطلوبی به جای گذاشته باشد.

باید برای تشخیص این اختلال سنجش انجام شود که چرخه ی تغییر روحیه فرد چه مدت است و چند روز دوام دارد.

علایم جسمی نشان دهنده این است که افسردگی فراتر از ذهن فرد است و فقط باعث بر هم زدن و مشکل در افکار فرد نمیشود و اثراتی گسترده تر دارد.

این علایم در مردان و زنان می تواند وجود داشته باشد اما علایم افسردگی در کودکان کمی متفاوت تر از این نشانه ها است.

علل افسردگی چیست؟

علت بوجود آمدن افسردگی در افراد بر حسب سن، جنس و شرایط بیولوژیک آنها متفاوت است. شایع ترین علل افسردگی شامل:

سابقه خانوادگی یا ژنتیک: اگر سابقه خانوادگی افسردگی و یا دیگر اختلالات خلقی وجود داشته باشد، فرد بیشتر در معرض ابتلاء به افسردگی است.

تروما یا آسیب در دوران کودکی: برخی از وقایع بر نحوه ی واکنش بدن به ترس و شرایط پر استرس اثر می گذارد. تجربه اتفاقی تلخ یا وحشتناک میتواند در آینده باعث بروز افسردگی شود.

ساختار مغز: فعالیت کم لوب فرونتال در مغز می تواند خطر ابتلاء به افسردگی را افزایش دهد. با این حال هنوز مشخص نیست که این اتفاق بعد از شروع علایم افسردگی رخ می دهد یا پیش از آن!

داشتن برخی از مشکلات جسمی نیز میتواند فرد را در معرض خطر ابتلاء به افسردگی قرار دهد. مثل:

 • بیماری مزمن (سرطان، ام اس، مشکلات تیروئید)
 • بی خوابی
 • درد مزمن (میگرن، درد های مفصلی)
 • اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)
 • استفاده از مواد مخدر، داشتن سابقه استفاده از مواد مخدر و الکل
 • مصرف برخی از داروها
 • کمبودهای ویتامین در بدن ( مثل ب ۱۲)

ممکن است گاهی هرگز علل افسردگی در افراد مشخص نشود.

انواع افسردگی

بسته به شدت علائم ، افسردگی می تواند به دسته بندی های متفاوتی تقسیم شود. برخی افراد افسردگی را خفیف و موقتی تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر اختلال افسردگی شدید و مداوم را تجربه می کنند.

اختلال افسردگی اساسی:

اختلال افسردگی اساسی از شدیدترین نوع افسردگی است. این نوع از اختلال با احساسات مداوم غم ، ناامیدی و بی کفایتی مشخص می شود که به تنهایی و بدون پیگیری و درمان از بین نخواهد رفت.

برای تشخیص اختلال افسردگی عمده دست کم باید پنج علامت از نه علامت زیر حداقل به مدت دو هفته در فرد وجود داشته باشد:

 1. داشتن خلق افسرده و غمگین در بیشتر ساعات روز
 2. کم شدن علاقه به بیشتر فعالیتهای روزانه
 3. افزایش و یا کاهش چشمگیر وزن وقتی که فرد از برنامه غذایی و یا رژیم خاصی استفاده نمیکند. و کاهش اشتها
 4. بی خوابی یا پر خوابی
 5. بی قراری غیر طبیعی یا کاهش فعالیت جسمی
 6. خستگی مفرط یا از دست دادن انرژی
 7. احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه شدید
 8. کاهش توانایی فکر کردن، تمرکز و یا تصمیم گیری
 9. اندیشیدن مکرر به مرگ، یا داشتن فکر خودکشی با برنامه یا ابزاری خاص و یا اقدام به خودکشی

این علایم باید تقریبا همه روزه در فرد دیده شود و نشانه ی اول و دوم یعنی داشتن خلق افسرده و کاهش علاقه و لذت حتما باید در جمع پنج نشانه ای که فرد تجربه میکند وجود داشته باشد.

افزون بر داشتن این علائم باید حداقل سه مورد از موارد زیر نیز تا حدقابل ملاحظه ای وجود داشته باشد:

 1. افزایش احساس خود مهم بینی
 2. کاهش نیاز به خواب کافی(کم شدن زمان استراحت و خواب در شبانه روز)
 3. پرگویی و صحبت بیش از اندازه
 4. ابراز نقطه نظرهای متفاوت و پراکنده
 5. نداشتن تمرکز و پرت شدن حواس به سادگی
 6. پرتحرکی و افزایش فعالیتهای بدنی
 7. پرداختن بیش از اندازه به فعالیتهای لذت بخش و پر خطر

اختلال افسردگی مداوم:

اختلال افسردگی مداوم یا دیس تایمی (قبلا روان نژندی افسردگی معرفی میشد) اختلال خفیف اما مزمن است.

برای تشخیص این اختلال ، علائم باید حداقل دو سال ادامه داشته باشد. افسرده خویی می تواند بیشتر از افسردگی اساسی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد زیرا این دوره برای مدت طولانی تری ادامه دارد.

شیوع این اختلال در زنان بیشتر از مردان است و سیر مزمن تری دارد. شروع آن بی سرو صدا است و بروز آن اغلب در افرادی است که مدت طولانی را تحت فشارهای روانی بوده اند و یا فقدانهای ناگهانی را تجربه کرده اند.

معمولا عوارض آن در پایان روز شدت میگیرد و عموما در سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی شروع می شود. البنه نوعی از این اختلال زود آغاز بوده و می تواند در سنین قبل از ۲۱ سالگی بروز پیدا کند.

با بروز حداقل دو مورد از علایم زیر بهمراه افسردگی میتواند احتمال این اختلال را داشته باشد:

 1. کم اشتهایی یا پرخوری
 2. بی خوابی یا پر خوابی
 3. کمبود انرژی یا خستگی
 4. کاهش اعتماد بنفس
 5. ضعف در تمرکز یا دشواری در تصمیم گیری
 6. احساس ناامیدی

در طی این دوره ی دو ساله اختلال (در مورد کودکان و نوجوانان یکساله) فرد هرگز نباید بیش از دو ماه فارغ از این علایم باشد.

این علایم نباید ناشی از اثرات جسمی مستقیم یکی از مواد (مثل سوء مصرف موادمخدر یا داروهای طبی) یا یکی از بیماریهای طبی عمومی (مثلا کم کاری تیروئید) باشد.

این علایم باید باعث ایجاد رنج و ناراحتی چشمگیری در فرد بشود بطوریکه کارکردهای اجتماعی، شغلی و… فرد را به نحو قابل توجهی تحت تاثیر قرار بدهد.

پیشگیری از افسردگی امکان پذیر است؟

پیشگیری از افسردگی

معمولاً افسردگی قابل پیشگیری نیست. تشخیص اینکه چه عواملی باعث ایجاد آن می شود، دشوار است.

اما وقتی فرد علایم افسردگی را تجربه کرد، ممکن است با آموختن اینکه تغییرات سبک زندگی و روشهای درمانی مفید هستند ، برای جلوگیری از قسمت بعدی آماده بشود.

تکنیک هایی که ممکن است به فرد در پیشگیری کمک کند عبارتند از:

 • ورزش منظم
 • خواب کافی
 • پیگیری درمان
 • کاهش استرس
 • روابط صمیمی با دیگران
 • وقت کمتری را در دنیای مجازی صرف کنید
 • کارها و درگیری های روزانه خود را کاهش دهید
 • دوری از افراد سمی و منفی
 • داشتن رژیم غذایی صحیح
 • داشتن وزن سالم
 • درمان بیماری های مزمن
 • دوری از مصرف داروهای غیر ضروری و دارای عوارض جانبی
 • جلوگیری از مصرف مواد مخدر و الکل
 • قطع مصرف سیگار

پیش آگهی و آینده افسردگی چه خواهد بود؟

افسردگی می تواند موقتی ، یا یک چالش بلند مدت باشد. درمان همیشه باعث نمی شود افسردگی به طور کامل از بین برود. اما درمان اغلب علائم را کنترل می کند.

مدیریت علائم افسردگی شامل یافتن ترکیب مناسب داروها و روشهای درمانی است. اگر یک روش درمانی مؤثر نباشد، ممکن است با یک روش متفاوت نتیجه بهتری داشته باشید.

بهترین حالت در درمان و کنترل بیماری افسردگی این است که باید نسبت به علایم و حالات خود هوشیار و آگاه بوده و به تغییر در روحیات و خلق خود حساس باشیم.

در صورتیکه در دوره ی زمانی از زندگی قرار داریم که در آن اتفاقی تلخ (از مرگ عزیز تا ترک رابطه) اتفاق افتاده است، آگاهانه از خود مراقبت کنیم و بدانیم گرفتن کمک حرفه ای در این دوره بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود.

نسبت به مراجعه برای درمان و پیگیری جلسات درمانی اهمال نداشته باشیم و با صبوری پیگیر بهبود اوضاع جسمی و روحی خود باشیم.
در نسبت دادن این بیماری بخود وسواس بیشتری داشته باشیم و از برچسب زدن به خودمان خودداری کنیم.

منبع:

توسط

چقدر با بازاریابی ویروسی یا Viral Marketing آشنایی دارید؟

با گسترش اینترنت، امروزه بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) را می توان از انواع بازاریابی دیجیتال دانست که در آن مدیر بازاریابی با استفاده بهینه از تعامل با مخاطبان، از مشتریان برای تبلیغات و بازاریابی دیجیتال استفاده می کنند.

بازاریابی ویروسی نیز از شیوه های خلاقانه بازاریابی دیجیتال است.

بازاریابی ویروسی خود یکی از صدها نوع بازاریابی است که شباهت هایی به بازاریابی چریکی دارد و دارای سابقه ای دیرینه نیز می باشد.

این نوع بازاریابی در خارج از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با عنوان هایی مثل بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی شبکه ای یا بازاریابی همهمه ای (Buzz Marketing) شناخته می شود.

در بازاریابی دهان به دهان، افرادی که از تبلیغ برند یا کسب و کار نفعی نمی برند، با مایه گذاشتن از اعتبار خودشان به معرفی برند به دیگر افراد می پردازند.

امروزه با پیشرفت دیجیتال و اینترنت، بازاریابی دهان به دهان بستر جدیدی برای فعالیت پیدا کرده است. در واقع بازاریابی شبکه های اجتماعی موجب تغییر بازاریابی دهان به دهان به بازاریابی ویروسی شده است.

در بازاریابی ویروسی نیز همچون دیگر روش های بازاریابی، به مدیر بازاریابی یا مشاوری خلاق و مجرب نیاز است تا بتوان بهترین عملکرد را در این نوع از بازاریابی بدست آورد.

از این رو، حتما باید برای بازاریابی ویروسی از متخصصان بازاریابی کمک گرفت.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با بازاریابی ویروسی آشنا کنیم. پس با ادامه این مقاله جذاب همراه باشید.

مفهوم بازاریابی ویروسی

بازاریابی وبروسی

در ابتدا می خواهیم بدانیم که چرا به این نوع از بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ویروسی اطلاق می شود؟ پاسخ کاملا واضح است.

بازاریاب کسب و کار یا برند در این شیوه از بازاریابی دیجیتال، پیام، شعار یا اسم برند را به صورت یک ویروس در بین مخاطبان پخش می کند تا سپس این این تبلیغ به صورت اپیدمی در بین آحاد جامعه رسوخ کند.

مبنای بازاریابی ویروسی بر انتشار پیام اغلب در شبکه های اجتماعی پرمخاطب برای بالا بردن آگاهی مردم نسبت به برند یا کسب و کار مورد نظر است.

در گذشته که حوزه دیجیتال، پیشرفت کنونی را نداشت، این شیوه از بازاریابی معمولا با استفاده از تبلیغات بیلبوردی یا تلویزیونی همراه بود؛ اما امروزه بازاریابی ویروسی معمولا در بستر شبکه های اجتماعی رخ می دهد. از این روست که می توان بازاریابی ویروسی را یک نوع از بازاریابی دیجیتال دانست.

معمولا کمپین های بازاریابی ویروسی عمر طولانی ندارند و نهایت یک ماه دوام می آورند اما در همین زمان کوتاه، اگر پیام ارزشی مورد نظر برند ما، به اندازه کافی خلاقانه و جذاب باشد، موفقیت های بزرگی کسب خواهد شد.

تاریخچه بازاریابی ویروسی

اگرچه مشاهداتی مبنی بر فعالیت هایی در حوزه بازاریابی ویروسی در مصر و روم باستان به چشم می خورد اما بازاریابی ویروسی در سایه بازاریابی دیجیتال، در سال 1996 توسط هات میل (Hotmail) شکل گرفت.

شرکت سرویس دهنده ایمیل Hotmail با استفاده از بازاریابی ویروسی توانست در طی یک سال، 10 میلیون نفر را به کاربران خود اضافه کند.

بازاریابان Hotmail تنها مقرر کردند که در زیر هر ایمیل ارسالی کاربران Hotmail ، عبارت “Get your Free email account at Hotmail” که به صفحه ثبت نام این سایت لینک بود، درج شود.

این ایمیل ها به صورت یک ویروس در میان گیرندگان ایمیل پخش شد و بسیار موفقیت آمیز باعث افزایش کاربر برای Hotmail شد.

 راه اندازی کمپین بازاریابی ویروسی

راهاندازی کمپین

بازاریابی ویروسی بیشتر برای برندهای نوپا و تازه کار مناسب است یا کسب و کارهایی که می خواهند دوراه خود را بر سر زبان ها بیندارند.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که بازاریابی ویروسی در کنار دیگر شیوه های بازاریابی موفق خواهد بود.

موفقیت در بازاریابی ویروسی بر یک اصل استوار است و این اصل سادگی پیام در بازاریابی ویروسی است. سادگی در عین خلاقیت سبب می شود که مشتریان محصول یا خدمت یک برند یا کسب و کار، برای پیشنهاد دادن برند مورد نظر به دوستان و همکارانشان ترغیب شوند.

یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق می تواند پیام ارزشی برند شما را به سرعت به مشتریان بالقوه کسب و کار شما برساند. اما چگونه می توان یک کمپین موفق در بازاریابی ویروسی داشت؟

در ادامه به مراحل راه اندازی کمپین بازاریابی ویروسی می پردازیم:

1- مخاطب خود را بشناسید

اولین قدم در بازاریابی ویروسی، شناخت جامعه هدف است. اینکه قرار است چه افرادی با چه سن و جنسیتی، پیام ارزشی برند یا کسب و کار شما را بازنشر دهند، بسیار مهم است. شما با شناخت مخاطبان این شیوه از بازاریابی دیجیتال، می توانید هزینه و وقت و انرژی خود را بهتر سازماندهی کنید.

2- محتوای خلاق

بازاریابی ویروسی نیز همانند بازاریابی چریکی به هزینه چندانی نیاز ندارد و تنها جوهره خلاقیت است که می تواند ضامن موفقیت برند شما در این نوع از بازاریابی دیجیتال باشد.

از این روست که استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و کوچک می توانند با استفاده از خلاقیت خود به موفقیت های بی شماری در بازاریابی ویروسی دست یابند.

یکی از شیوه های متداول در بازاریابی ویروسی استفاده از عنصر طنز و شوخ طبعی است. طنز می تواند بسیار برانگزاننده تر از روش های جدی باشد.

طنز و شوخ طبعی برای هر انسانی  جذاب است و یکی از راه های تعاملات انسانی است از این رو مردم میل بیشتری به انتشار یک پیام طنز دارند.

3- انتشار کمپین

همانطور که شرایط محیط برای ادامه زندگی یک ویروس مهم است، محیط انتشار یک کمپین بازاریابی ویروسی نیز بسیار مورد توجه است. این بستر برای انتشار یک پیام ارزشی توسط مردم باید بسیار متناسب باشد.

ایمیل، پیامک (SMS) ، فروم ها و تالارهای گفتگوی آنلاین در کنار شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و… که بستر اصلی بازاریابی ویروسی است، بسیار می توانند برای انتشار پیام ارزشی برند شما مناسب باشند.

مزایای بازاریابی ویروسی

مزایا ومعایب بازاریابی ویروسی

گستردگی رسانه ها

بازاریابی ویروسی از طریق رسانه ها، کانال ها و شبکه های اجتماعی مختلف انجام می شود. وجود تعداد زیاد این کانال ها در اطلاع رسانی در سطوح گسترده تر کمک می کند و شما می توانید در هر یک از شبکه ها و رسانه های اجتماعی به تعداد زیادی از مخاطبانتان دسترسی داشته باشید.

سادگی و کم هزینه بودن

ایجاد یک محتوای جذاب و نشر آن در شبکه های اجتماعی و سایر کانال ها، کار چندان دشواری نیست و نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای ندارد.

همچنین استفاده از شبکه های اجتماعی تقریبا رایگان است و شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی به راحتی و با کمترین هزینه به مخاطبانتان دسترسی داشته باشید.

بازاریابی ویروسی سرعت بالای انتشار

هرچند سرعت در بازاریابی ویروسی ، کنترل نشده است و نمی توان پیش بینی کرد که پیام و محتوای تولید شده شما با چه سرعتی بین مردم منتشر می شود، اما می توان گفت در صورتی که محتوا جذاب و گیرا باشد، اغلب با سرعت بالایی بین مخاطبانتان منتشر می شود.

برندسازی موفق

در صورتی که بازاریابی ویروسی را با یک استراتژی قوی شروع کنید و موفق شوید، در برندسازی شما تأثیر بسیار زیادی دارد.

اما برای موفقیت در برندسازی با استفاده از روش بازاریابی ویروسی، باید به نکاتی که ذکر شد توجه کنید و بیشترین تمرکز خود را بر محتوا و پیام تبلیغاتی خود قرار دهید

معایب بازاریابی ویروسی

غیر قابل پیش بینی بودن

بازاریابی ویروسی، کاملا غیر قابل پیش بینی است. ممکن است سرعت انتشار مطلب در حد مورد نظر شما نباشد و تا زمان انتشار آن، برخی موارد دچار تغییر شوند.

همچنین ممکن است محتوای شما پیامی غیر از آنچه مورد نظر شما بود، به دیگران منتقل کند و باری منفی برای مخاطبان به همراه داشته باشد. به عبارتی مخاطبان شما می توانند برداشتی غیر از آن چه  مورد نظر شما بود از محتوای منتشر شده شما داشته باشند.

عدم توانایی در کنترل بازاریابی ویروسی

درست از زمانی که محتوایی را ایجاد کرده و آن را منتشر می کنید، همه چیز از کنترل شما خارج می شود و شما هرگز نمی توانید انتشار آن را متوقف کنید.

فرض کنید محتوای ایجاد شده برخلاف برنامه ریزی های انجام شده، پیامی منفی را به مخاطب منتقل کند و بخواهید از انتشار بیشتر آن جلوگیری کنید.

اما آیا ممکن است یک عکس، ویدیو و حتی متن را از همه شبکه های اجتماعی حذف کرد و از همه مردم درخواست کرد که از انتشار آن ها خودداری کنند؟

بازاریابی ویروسی عدم توانایی تجزیه و تحلیل شما هیچگاه متوجه نخواهید شد که ویدئویی که تولید کرده اید، توسط چند نفر تماشا شده است و یا چند نفر آن ها را با دیگران به اشتراک گذاشته اند.

بنابراین بررسی، تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری درباره بازاریابی ویروسی کاری مشکل و حتی غیر ممکن است.

بازاریابی ویروسی عدم توانایی تجزیه و تحلیل

شما هیچگاه متوجه نخواهید شد که ویدئویی که تولید کرده اید، توسط چند نفر تماشا شده است و یا چند نفر آن ها را با دیگران به اشتراک گذاشته اند.

بنابراین بررسی، تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری درباره بازاریابی ویروسی کاری مشکل و حتی غیر ممکن است.

منابع:

https://drmehryazdan.com/marketing/196-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

توسط

مدیریت پروژه چیست؟ آشنایی با مراحل مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت پروژه همان نظم شروع، برنامه ریزی، عمل، کنترل، و در نهایت جمع بندی کار یک تیم است تا به هدفی معین دست پیدا کرده و با معیارهای تعیین شده تطبیق پیدا کند.

این مفهوم در واقع به کارگیری آگاهی، مهارت، ابزار، و تکنیک ­ها در جهت رسیدن به خواسته های یک پروژه است.

پروژه یک تلاش موقت و خاص است که هدف مشخصی را دنبال میکند، این هدف می تواند به شکل درآمد، تولید، یا مزایا باشد.

هر زمان که یک پروژه در زمان و بودجه معین، به معیارهای مشخص و از پیش تعیین شده خود دست پیدا کند، پروژه موفقی تلقی میشود.

مدیریت در مقابل مدیریت پروژه

مهمترین عاملی که مدیریت پروژه را از “مدیریت” جدا میکند، این است که برعکس مدیریت، مدیریت پروژه یک مفهوم موقتی است و مدت زمان نسبتا کوتاه تری دارد.

به همین دلیل، یک متخصص پروژه نیازمند مهارت­ های متنوع و همچنین توانایی مدیریت انسانی و آگاهی از مطلوب از شرایط کسب و کار است.

فرآیند اجرا شامل مدیریت تاثیرگذار تیم است. در حالی که زمان به خوبی مدیریت می شود و دسترسی به هدف ها ممکن میشود.

استفاده مدیران پروژه از این مهارت ها، نشان دهنده توانایی بالای آنها در سازماندهی و ارتباطات است. در آن سمت ماجرا اما حل نگرانی ها و یا دیگر مشکلات پیچیده رابطه مستقیم با انجام کار در مدت و بودجه معین خودش دارد.

فعالیت هایی که در این گروه انجام میشود معمولا به شرح زیر است:

 • · مدیر پروژه باید با تیم توسعه آشنا شود و آن ها را مدیریت کند و همچنین با راهکارهایی عملکرد آن را بهبود ببخشد.
 • ·  مدیریت پروژه تنها به مدیریت ارتباطات محدود نمیشود، بلکه تعامل با ذی‌نفعان را مدیریت میکند، و از کیفیت محصول نهایی اطمینان حاصل میکند.
 • ·  اگر نیاز به تهیه چیزی باشد – پشتیبانی از تلاش ها برای ارتباط با تامین کننده صورت میگیرد.

به یاد داشته باشید:

در مرحله اجرا، اکثر بودجه خرج می شود و محصول مورد نظر تولید خواهد شد. در اینجا بسیار محتمل است که ذی‌نفعان خواستار تغییر شوند و در حالی که تیم پروژه توانایی انجام تغییرات را دارند، اما تنها مدیران ارشد میتوانند این تصمیم را تایید یا رد کنند. 

مدیریت پروژه

نظارت و کنترل

پردازش تغییر ترتیب ها، ارزیابی ملاحظات بودجه، و کاهش تاثیر اتفاقات پیش بینی نشده که روی توانایی تیم برای رسیدن به اهداف اولیه اش تاثیر می گذارد، همه و همه، جزئی از توانایی ها و صلاحیت هایی هستند که در فرآیند نظارت و کنترل ضروری اند.

یک مدیر کاربلد همیشه پروژه را وادار به حرکت رو به جلو میکند و از پروژه در برابر مشکلاتی که ممکن است آن را به تاخیر بیاندازند محافظت میکند.

همه این کارها با نظارت بر پیشرفت و پیش بینی و پاسخ سریع به مشکلات امکان پذیر است. در حالی که دیگر گروه ها طبق برنامه پیش می روند، نظارت و کنترل در تمام پروژه شناور است و در طول پروژه اتفاق می افتد.

چه چیزی را در بر میگیرد؟ بر اساس راهنمای PMBOK، شامل تمام فرایندهایی می شود که نیاز به پیگیری، بازبینی و تنظیم کردن، دارند. و معمولا فعالیت هایی که در بخش نظارت و کنترل انجام میشود به شرح زیر است:

 • ·  شناسایی مراحلی از فرآیند که نیاز به تغییر دارند.
 • ·  شروع تغییرات مرتبط ( واقعیت این است که شما هیچوقت نمیتوانید کاملا طبق نقشه پیش بروید. در واقع، در اکثر مواقع این اتفاق نمی افتد )
 • ·  در این قسمت، شما نیاز دارید که با مقایسه نقشه با واقعیت و اندازه گیری تغییرات و انجام کارهای لازم، دوباره به مسیر نقشه برگردید.

اختتام

بزرگترین چالش این قسمت، رساندن پروژه به یک پایان موفقیت آمیز است که یعنی اتمام پروژه در زمان و بودجه معین.

به کار بردن و انجام هیچکدام از این مراحل آسان نیست اما با انجام ندادن این مراحل به این معنی است که تیم هیچگاه به مزیت داشتن یک استراتژی برای پروژه، پی نخواهد برد.

فعالیت هایی که اغلب در مرحله نظارت و اختتام انجام میشود:

 • ·  شما میتوانید پروژه را رسما به پایان برسانید و انجام پروژه دیگری را به عهده بگیرید.
 • ·  مدیر پروژه بعد از نوشتن گزارش، برگزاری جلسه اختتام، دریافت آخرین قسط دستمزد، و پایان دادن به قرارداد، میتواند به پروژه رسما پایان دهد.
 • ·درس هایی که از این پروژه و در طول آن کسب شد، باید در جایی ثبت شود تا در پروژه های آینده مورد استفاده قرار گیرد و از انجام کارهایی بیهوده جلوگیری شود.

حوزه‌های دانشی در مدیریت پروژه

مراحل مدیریت پروژه

یکپارچگی – اولین بار در کتاب راهنمای PMBOK از این مفهوم رونمایی شد، به طور کلی این مفهوم بیان میکند که برای تصمیم گیری باید تمام اطلاعات ممکن در دسترس باشد و نمیشود با اطلاعات هر قسمت به شکل جداگانه، تصمیم گیری درستی کرد.

محدوده – این یکی از روش هایی است که میتوانید با استفاده از آن، اهداف پروژه خود را تعریف کنید. هدف مدیریت محدوده این است که همه اهداف را روشن کند و واضح بیان کند. 

این مفهوم تمام نیازمندی ها را پوشش میدهد و تمام ساختار کار زا جز به جز مشخص میکند.

زمان – این مسئله مربوط به زمانی میشود که کارمندان صرف پروژه های خود میکنند، و اینکه به طور کلی، چقدر طول میکشد تا پروژه به پایان برسد.

این مفهوم به شما کمک میکند که فعالیت های درون پروژه و ترتیب آنها و زمان در نظر گرفته شده برای هر فعالیت را بهتر درک کنید.

هزینه – این قسمت کاملا به جنبه اقتصادی پروژه میپردازد. فعالیت بزرگ این قسمت، آماده کردن بودجه است که خودش شامل تخمین زدن بودجه مورد نیاز و سپس مشخص کردن بودجه احتمالی پروژه میباشد.

کیفیت – این قسمت همان جاییست که شما در مورد آماده کردن واحد کنترل کیفیت و مدیریت کیفیت پروژه، یاد خواهید گرفت تا به این صورت از رضایت مشتری از محصولات خود اطمینان حاصل کنید.

تامین/خرید : این قسمت شما را از مرحله برنامه ریزی برای نیازهایتان، تا فرآیند خرید آنها همراهی خواهد کرد تا مدیریت کارهای تامین کننده را بر عهده بگیرید و زمانی که پروژه به پایان رسید، قرداد را به اتمام برسانید.

منابع انسانی : اول از همه، شما نیاز دارید تا به درک درستی از منابع مورد نیاز خود برای تامین پروژه برسید، سپس تیم خود را تکمیل کنید. بعد از آن، همه چیز به مدیریت شما و یاد دادن مهارت های مورد نیاز به اعضای تیم بستگی دارد.

ارتباطات: با توجه به اینکه شغل مدیر پروژه معمولا ۸۰ درصد وابسته به ارتباطات است، در اینجا، مدیر پروژه یک برنامه ارتباطی برای پروژه مینویسد و تمام ورودی و خروجی های این ارتباطات را زیر نظر میگیرد.

مدیریت ریسک : این قسمت شامل شناخت خطرات و ریسک ها و چگونگی ارزیابی ریسک در پروژه شما میشود، که این خود شامل چگونگی ارزیابی کیفی و کمی شما از ریسک های موجود میشود.

مدیریت ریسک چیزی نیست که در یک شب انجام شود، این فرآیند در واقع در طول پروژه همیشه مورد استفاده قرار میگیرد.

ذی‌نفعان : این قسمت یکی از مهمترین بخش هاست و شامل شناخت ذی‌نفعان، شناخت نقش آنها و نیازهایشان در پروژه میشود، شما همچنین باید بتوانید این نیازها را برطرف کنید.

اگر شما بتوانید تمام این بخش ها را به خوبی درک کنید، پس تمام چیزی که به عنوان یک مدیر پروژه باید بدانید را تحت پوشش قرار داده اید. 

در این مطلب توضیحاتی مفصل درباره راهنمای مدیریت پروژه براساس PMBOK داده شد. اگر در این خصوص علاقه‌مند به اطلاعات بیشتری هستید پیشنهاد می‌کنیم دوره مدیریت پروژه pmbokرا در دستور کار آموزشی خود قرار دهید.

منبع:

توسط

چند راهکار برای تقویت حافظه

خیلی از ما با بالاتررفتن سن نگران کم‌شدن حافظه‌مان هستیم و یا در اوج جوانی و یادگیری، دغدغه تقویت حافظه و بازدهی بیشتر در تحصیلمان را داریم.

خبر خوب اینکه راه‌های زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد که با مداومت و انجام آن‌ها به صورت پی‌در‌پی می‌توانیم به طرز چشمگیری حافظه را تقویت کنیم. اما برای شروع بهتر است بدانیم که ما می‌توانیم روی بعدهای مختلفی از حافظه‌مان کار کنیم.

به طورمثال، علاوه بر حافظه کوتاه‌مدت و بلند‌مدت، می‌توانید بر روی حافظه تصویری و حافظه شنیداری هم کار کنید.

حافظ برای تقویت حافظه

خواندن و حفظ‌کردن شعر یکی از بهترین و شیرین‌ترین راه‌های تقویت حافظه است. یکی از غزل‌های حافظ را انتخاب کرده و روزی دو بیت آن را حفظ کنید.

اگر حفظ‌کردن ابیات حافظ برایتان سخت است، می‌توانید هر شاعر یا هر سبک دیگری از شعر را انتخاب کنید. با این تکنیک علاوه بر تقویت حافظه، فن بیانتان هم تقویت می‌شود.

خلاصه‌نویسی کتاب

از حوزه و موضوع مورد‌علاقه‌تان، یک عنوان کتاب انتخاب کنید و بخوانید. پس از پایان هر فصل هم سعی کنید روی یک برگه، خلاصه فصل را به یاد بیاورید و یادداشت کنید.

همچنین می‌توانید وبلاگ بخوانید و خلاصه و نکات مهم را در داخل گوشی و یا لپ‌تاپتان تایپ کنید.

ورزش‌های ذهنی

ورزش‌های ذهنی را برای تقویت حافظه دست کم نگیرید. کتاب‌هایی با عنوان قوای ذهنی در بازار وجود دارند که تعداد زیادی بازی را برای ذهن معرفی می‌کنند.

حل معما، علاوه بر جنبه سرگرمی، به تقویت حافظه، بالا‌بردن هوش و نحوه تفکر صحیح و منطقی کمک می‌کند.

معرفی کتاب: کتاب «قوای ذهنی خود را بشناسید» یکی از گزینه‌های خوب است. البته صدها تست و بازی هوش و حافظه به صورت آنلاین موجود است که با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید. ‎‌

جدول حل کنید!

حل جدول راه دیگری برای تقویت تمرکز و در نهایت تقویت حافظه است. سعی کنید حداقل هفته‌ای یکبار جدول حل کنید. به یاد‌آوردن داده‌های ذهنی‌تان هنگام حل‌کردن جدول می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

با این کار، علاوه بر یادآوری داده‌های قدیمی ذهنتان، داده‌ و اطلاعات جدیدی وارد حافظه شما می‌شود که به تقویت حافظه کوتاه‌مدت شما و با تکرارشان، به تقویت حافظه بلندمدتتان کمک شایانی خواهد کرد.

شطرنج بازی کنید

شطرنج یکی از بهترین و جامع‌ترین راه‌های تقویت حافظه است. با شطرنج بازی کردن، هم حافظه خود را تقویت می‌کنید و هم برای کار و زندگی شخصی‌تان استراتژی می‌آموزید.

تقویت حافظه تصویری

پازل حل کنید

یک پازل کوچک تهیه کرده و سعی کنید برای درست‌کردنش دفعات کمی به تصویر نگاه کنید و تا می‌توانید از تصویری که در ذهنتان مانده است، برای درست‌کردن پازل استفاده کنید. به خودتان و ذهنتان اعتماد کنید.

به جزئیات توجه کنید

وقتی به خیابان، پارک و …. می‌روید، لطفا با دقت بیشتری به اطرافتان نگاه کرده و به جزئیات توجه بیشتری داشته باشید؛ به آدم‌ها، ماشین‌ها، درخت‌ها، آسمان و …. و در نهایت شب‌ها قبل از خواب، سعی کنید همه تصاویر را با جزئیات به یاد آورید.

توجه به جزئیات و به‌خاطر‌سپردن جزئیاتی که در طبیعت وجود دارد، یکی از بهترین و دلنشین‌ترین راه‌های تقویت حافظه است. این کار، علاوه بر تقویت حافظه، به تقویت تمرکز هم کمک خواهد کرد.

تقویت حافظه شنیداری

از بتهوون و موتزارت کمک بگیرید

چند قطعه کلاسیک از سمفونی‌ها دانلود کنید، برای بار اول گوش کنید و لذت ببرید. اما برای بار دوم، سعی کنید بتوانید سازها را در هنگام نواخته‌شدن تشخیص بدهید.

اگر فکر می‌کنید قطعات کلاسیک برایتان سنگین هستند و یا جزو علایق شما نیست، سعی کنید این تمرین را با آهنگ‌هایی که دوست دارید و مدام در طول روز گوش می‌دهید، انجام دهید.

به صدای طبیعت گوش کنید

صداهای طبیعت را با دقت‌تر گوش کنید؛ چه در زمانی که در طبیعت هستید و چه زمانی که در شهر و فضاهای شلوغ حضور دارید. صداهایی مانند صدای جنگل، دریا، باران و … را می‌توانید به‌راحتی دانلود کرده و با گوش‌دادن به آن، حافظه شنیداری‌تان را تقویت کنید.

سبک زندگی و تقویت حافظه

علاوه بر ورزش‌های ذهنی و تکنیک‌هایی که سبب تقویت حافظه می‌شود، سبک زندگی شما هم بسیار بر روی این مسئله تاثیرگذار است.

خوب بخوابید

سعی کنید در شبانه‌روز هشت ساعت بخوابید، چند ساعت قبل از خواب از گوشی استفاده نکنید و وقتی به تخت‌خوابتان رفتید، با چند دقیقه مدیتیشن ‌ذهنتان را آرام کنید و بعد بخوابید تا بتوانید خواب عمیقی را تجربه کنید. خواب با‌کیفیت و به‌اندازه از مهم‌ترین عوامل برای سلامتی است.

تقویت حافظه مثل آب‌خوردن

تقویت حافظه مثل آب خوردن بسیار راحت است، اما به شرطی که به فکر سلامت بدن و حافظه‌تان باشید و روزی هشت لیوان آب بخورید.

از درون بدنتان خبر داشته باشید

در اسرع وقت یک آزمایش کامل بدهید و ویتامین‌ها و شرایط هورمونی‌ بدنتان را بررسی کنید.

کمبود ویتامین‌ها و هورمون‌ها تاثیر عجیبی در به‌هم‌ریختگی شرایط ذهنی دارند. خیلی اوقات ما از حافظه بسیار خوبی برخوردار هستیم، اما یکی از همین عواملی که تا اینجا ذکر شد، موجب عدم تمرکز ما می‌شود؛ پس بیشتر حواستان به جسمتان باشد.

ورزش، ورزش، ورزش

تکرار مکررات و کلیشه است اگر بگویم ذهن سالم در بدن سالم است و هیچ چیزی مانند ورزش نمی‌تواند بدن را سالم نگه دارد.

یوگا یکی از بهترین ورزش‌ها برای بالا‌بردن تمرکز و داشتن بدنی سالم است. نه فقط یوگا، که تمام ورزش‌ها می‌توانند شرایط جسمی و روحی شما را بهبود ببخشند. زمانی که اکسیژن به خوبی به ذهن برسد و گردش خون به درستی در بدن انجام شود، شما از شرایط بهتر ذهنی برخوردار می‌شوید.

اگر شرایط ورزش‌کردن را ندارید، برنامه‌ای ترتیب بدهید تا روزانه حداقل نیم‌ساعت پیاده‌روی کنید و یا می‌توانید شب‌ها به پارک بروید و بدوید.

تغذیه سالم داشته باشید

حتما صبحانه بخورید و از مواد مغذی برای این وعده مهم استفاده کنید. سبزیجات بخورید و میوه را فراموش نکنید. برای وعده‌های غذایی‌تان از غذاهای سالم استفاده کنید و تا می‌توانید از فست فودها استفاده نکنید.

مکمل‌های غذایی

در کنار غذاهای سالم و میوه و سبزیجات از مکمل‌های غذایی استفاده کنید. با این کار، ارزش غذایی‌تان را ارتقا می‌دهید و اگر در مصرف مواد غذایی‌تان دچار مشکل هستید، با این مکمل‌ها جبران می‌کنید.

تقویت حافظه در کودکان

تقویت حافظه در سن کم و دوران کودکی بسیار راحت‌تر از سنین بالاتر است. کودکان ذهن مستعد‌تری دارند؛ پس خیلی سریع‌تر می‌توان حافظه آن‌ها را با این روش‌ها تقویت کرد:

برای کودکانتان کتاب بخوانید و در پایان کتاب با پرسیدن چند سوال از داستان و جزئیاتش، به تقویت حافظه‌شان کمک کنید.

سعی کنید با یاد‌دادن سوره‌های کوچک قرآن و شعرهای کودکانه مناسب ظرفیت حافظه‌شان را گسترش دهید.

بازی‌های فکری متنوعی هستند که هم علاوه بر سرگرمی و بازی، به تقویت حافظه کمک بسیار زیاد می‌کند.

از خوراندن خوراکی‌های ناسالم به کودکان پرهیز کرده و سعی کنید با مغزها و خوراکی‌های خانگی به سلامت ذهن و جسمشان بهبود ببخشید.

از آن‌ها بخواهید تصاویری را که در بیرون خانه و یا در انیمیشن‌ها می‌بینند، برای شما تعریف کرده و یا آن‌ها را نقاشی کنند. ‌‎‌

آموختن موسیقی هم در تقویت حافظه شنیداری بسیار موثراست.

سعی کنید کودکانتان را زیاد به طبیعت ببرید و از آن‌ها بخواهید به صداهای پرندگان، حیوانات و باد … به دقت گوش کنند.

یادگیری زبان دوم از دوران کودکی یکی از گام‌های موثر تقویت حافظه است.

و در پایان …

دانشمندان و متخصصان عصب‌شناسی هر روز با پژوهش‌های پی‌در‌پی، به یافته‌های جدیدی در مورد ذهن و حافظه می‌رسند؛ پس سعی کنید با خواندن مقالات مختلف در مورد مکانیسم مغز، بیشتر با ذهن و حافظه آشنا شوید تا راحت‌تر آن‌ها را کنترل کنید و پرورششان بدهید.

تقویت حافظه به‌تنهایی با انجام تکنیک‌ها امکان‌پذیر نیست، بلکه نیاز به تمرین مداوم و تغییر جدی در سبک زندگی فعلی‌مان دارد.

برای یک حافظه درخشان باید ذهنی پویا و جسمی سالم داشته باشیم؛ این دو مکمل هم هستند و هر کدام به تنهایی نمی‌توانند ما را به نقطه دلخواهمان برسانند.

توسط

مدیتیشن راهی به آرامش

ممکن است روزانه در مورد مدیتیشن یا مراقبه چیزهای مختلفی بشنوید که شاید بسیاری از آن‌ها نادرست باشند. مراقبه در تعریفی ساده تمرین و ورزش ذهنی است. استرس، اضطراب، افکار و احساسات مختلفی در طول روز برای همه انسان‌ها رخ می‌دهد.

 تمرین‌های مدیتیشن به تمرکز و آگاهی یافتن بر آن‌ها و یادگیری شیوه کنترل آن‌ها منجر می‌شود. اگر به دنبال راهی برای درمان استرس‌های روزانه خود هستید، تمرینات مراقبه که توسط روانشناسان نیز اجرا می‌شود به شما کمک شایانی خواهد کرد.

بین دستیابی به فواید سلامتی و درک این واقعیت که چرا مدیتیشن به یک مکمل محبوب برای داروهای معمولی تبدیل شده است، تنها 5 دقیقه زمان لازم است.

اساس مدیتیشن

اگرچه می توان آن را به روش های مختلفی انجام داد، چند نکته مشترک تقریباً در تمام تکنیک های مراقبه ومدیتیشن یکسان است:

ذهن آرام:

با مدیتیشن، ذهن شما آرام می شود. روی عوامل استرس زا یا مشکلات زندگی خود و همچنین حل این مشکلات متمرکز نیستید. بدون تمرین، خاموش کردن صدای درون بسیار دشوار می شود.

در حال بودن:

به جای تمرکز بر گذشته یا آینده، همه جنبه های مدیتیشن شامل تمرکز بر حال است. با تمرکز بر این مکان و اکنون، به تمرین می پردازید، زیرا بسیاری از ما بیشتر زندگی خود را با فکر کردن به آینده و یا سیر کردن در گذشته سپری می کنیم.

تغییر وضعیت آگاهی:

با گذشت زمان، داشتن ذهن آرام و تمرکز بر زمان حال می تواند به یک سطح هوشیار تغییر یافته منجر شود. مدیتیشن باعث افزایش فعالیت مغز در ناحیه ای از مغز مربوط به خوشبختی و افکار و احساسات مثبت می شود و برخی شواهد نشان می دهند که تمرین منظم باعث ایجاد تغییرات مثبت طولانی مدت در این نواحی می شود.

تکنیک های مدیتیشن

محققان عموماً تکنیک های مراقبه را به دو دسته مختلف طبقه بندی می کنند: متمرکز و غیر متمرکز.

تکنیک های متمرکز شامل تمرکز روی یک شی خاص است که به طور کلی در خارج از خود شخص مانند شعله شمع، صدای ساز یا مانترا، قرار دارد.

از طرف دیگر مراقبه غیر متمرکز می تواند تمرکز گسترده تری از جمله صداهای موجود در محیط شما، حالات داخلی بدن و حتی تنفس را شامل شود. توجه داشته باشید که بین این تکنیک ها همپوشانی وجود دارد – مراقبه می تواند هم متمرکز و هم غیر متمرکز باشد.

همچنین، می توانید به گروه های زیر از تکنیک های مراقبه نیز توجه کنید.

مدیتیشن اساسی

این شامل نشستن در یک موقعیت راحت و تلاش برای آرام کردن ذهن خود با فکر کردن به هیچ چیز است. اگر قبلاً آنرا تمرین نکنید، انجام این کار همیشه ساده نیست.

اما یک راه خوب برای شروع، این است که به خودتان به عنوان “ناظر افکار خود” فکر کنید، و توجه کنید که صدای درون سر شما چه می گوید در عین حال که درگیر آن نیست. همانطور که افکار در ذهن شما وجود دارد، فقط آنها را رها کنید.

مدیتیشن متمرکز

با مدیتیشن متمرکز، شما بدون درگیر کردن افکار خود روی هر آنچه که تمایل دارید، متمرکز می شوید. مانند یک عامل بصری مثل مجسمه، چیزی شنیدنی، مانند ضبط امواج اقیانوس، چیزی ثابت، مثل تنفس خود شما. یا یک مفهوم ساده، مانند “همدردی بی قید و شرط”.

بعضی از افراد انجام این کار را آسانتر از توجه به هیچ چیز، می دانند، اما ایده همان است – ماندن در لحظه فعلی، دور شدن از جریان مداوم تفکرات شما، و به خودتان اجازه می دهید تا به حالت تغییر یافته هوشیاری بپردازید.

مراقبه فعالیت گرا

مراقبه مبتنی بر فعالیت، نوعی ذهن آگاهی است که مراقبه را با فعالیتهایی که ممکن است از آن لذت ببرید یا فعالیتهای جدیدی که به شما کمک می کند تا بر زمان حال متمرکز شوید، ترکیب می کند.

باز هم، این ذهن را خاموش می کند و اجازه می دهد تا مغز شما تغییر کند. فعالیت هایی مانند باغبانی، ایجاد آثار هنری یا تمرین یوگا همه می توانند اشکال مؤثر مراقبه باشند.

مدیتیشن ذهن آگاهی

ذهن آگاهی می تواند نوعی مراقبه باشد که مانند مراقبه فعالیت محور، از جهاتی شبیه مدیتیشن نیست. ذهن آگاهی صرفاً به معنای ماندن در لحظه فعلی است تا اینکه به آینده یا گذشته فکر کنید. (باز هم، این می تواند دشوارتر از آنچه به نظر می رسد، باشد!)

تمرکز روی احساساتی که در بدن خود احساس می کنید یکی از راه های ماندن “در حال حاضر” می باشد. تمرکز روی احساسات و جایی که آنها را در بدن خود احساس می کنید – بررسی نکردن دلیل این احساسات، بلکه فقط تجربه کردن آنها به عنوان یک احساس است.

مدیتیشن معنوی

اگرچه مدیتیشن مخصوص هیچ یک از آیین ها نیست، اما می تواند یک تمرین معنوی باشد. بسیاری از افراد مراقبه را نوعی نماز می خوانند – شکلی که خدا “صحبت می کند” ، نه اینکه فقط گوش کند – وقتی آرام باشید ذهن شما به دنبال راهنمایی یا خرد درونی می باشد.

فوائد مدیتیشن

افزایش تمرکز و آگاهی به افکار و احساسات و یادگیری کنترل آن‌ها اولین و مهم‌ترین پیامد انجام تمرینات مدیتیشن است.

فوائد مدیتیشن را می‌توان به طور کلی با واژه آرامش توصیف کرد. افرادی که از تکنیک‌های مدیتیشن استفاده می‌کنند در بدن خود احساسی از آرامش را تجربه می‌کنند که ناشی از تأثیر سیستم عصبی بر کارکردها و علائم حیاتی فرد است.

به دلیل همین فوائد از این روش‌ها برای درمان انواع اختلالات اضطرابی، وسواس فکری و کاهش علائم افسردگی استفاده می‌شود. برای اطلاع از انواع اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

بعضی از تأثیراتی که بر اثر مدیتیشن و توسط سیستم عصبی ایجاد می‌شوند شامل موارد زیر است:

کاهش فشار خون و بهبود گردش خون

کاهش ضربان قلب

کاهش تعریق

کاهش سرعت تنفس

کاهش سطح کورتیزول خون

کاهش استرس و اضطراب

افزایش احساس بهزیستی

مدیتیشن و کاهش علائم بیماری‌های روانی مدیتیشن و مراقبه در صورتی که به صورت مداوم انجام شود بسیاری از علائم اختلالات روانی را کاهش می‌دهد.

مدیتیشن منجر به ذهن آگاهی می‌شود و در نتجه باورهای فرد در رابطه با ریشه‌های اضطراب تغییر می‌کند. زمانی که بدون دلیل دچار اضطراب می‌شوید مراقبه کمک می‌کند تا تپش قلب خود را کنترل کرده و در نتیجه بر اضطراب غلبه کنید.

همچنین تمرینات مدیتیشن زمانی که با روان درمانی و درمان‌ها شناختی رفتاری همراه باشد، در کاهش علائم فوبیا و وسواس می‌تواند تأثیرات چشمگیری ایجاد کند

در پایان، بهترین تکنیک مراقبه و روشی که به شما در کسب مثبت ترین مزایا کمک می کند، روشی است که می توانید به آن متعهد باشید و مرتب آن را انجام دهید.

منابع:

https://honarehzendegi.com/fa/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D8%B4%D9%86

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com